Czwartki z KSR. Nowy e-book w zakładce BIBLIOTEKA

03.08.2023AKTUALNE

 Czwartki z KSR. Nowy e-book w zakładce BIBLIOTEKA

Dziś zapraszam do zapoznania się z kolejnym e- bookiem z cyklu CZWARTKI Z KSR. W najnowszym e-booku prezentujemy zagadnienia omawiane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska”, są to główne zasady ujmowania, wyceny i prezentacji aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów oraz wyniku finansowego działalności deweloperskiej, bez względu na formę prawną tej działalności, w tym także prowadzoną przez kontynuujące działalność spółki celowe, powołane na czas oznaczony do realizacji jednego lub kilku przedsięwzięć deweloperskich, np. do budowy osiedla mieszkaniowego.

Zobacz już opublikowane e- booki z cyklu CZWARTKI z KRS

KSR 1. Rachunek przepływów pieniężnych. Praktyczne wskazówki

Poznaj KSR 1 omawiający zagadnienia związane ze sporządzaniem rachunku przepływów pieniężnych, czyli elementu sprawozdania który pokazuje zdolność jednostki do generowania środków pieniężnych.

Pobierz e- book z BIBLIOTEKI >>

KSR 2. Podatek dochodowy. Praktyczne wskazówki

Jednym z wymogów dotyczących prezentacji wiernego i rzetelnego obrazu jednostki jest ujawnienie w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego, ponieważ cel i regulacje prawa bilansowego istotnie różnią się od celu
i regulacji prawa podatkowego. KSR 2 wskazuje jak takich ujawnień dokonywać prawidłowo.

Pobierz e- book z BIBLIOTEKI >>


KSR 3. Niezakończone usługi budowlane. Praktyczne wskazówki. 
KSR 3. Niezakończone usługi budowlane. Praktyczne wskazówki.  to już trzeci e-book z cyklu prezentującego wszystkie Krajowe Standardy Rachunkowości.   KSR nr 3 dotyczy kontraktów długoterminowych wyjaśniając i uszczegółowiając postanowienia art. 34a–34d ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.

KSR 4. Utrata wartości aktywów. Praktyczne wskazówki

KSR 4 rozwija przepisy ustawy o rachunkowości określające zasady ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów jednostki, spowodowanych częściową lub całkowitą utratą zdolności do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych przez te aktywa.

KSR 5. Leasing, najem i dzierżawa. Praktyczne wskazówki

Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe muszą pamiętać o prawidłowym ujęciu umów, na podstawie których mają możliwość korzystać ze składników majątkowych przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Prawo bilansowe określa warunki nakazujące ujęcie takiego składnika jako aktywa. Kilka lat temu nastąpiły w tym zakresie istotne zmiany dla podmiotów sporządzających sprawozdania wg uor, jak i MSSF.

KSR 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”

Tworzenie i prezentowanie rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych (tzw. rezerw na koszty) wynika z zasady ostrożności. Jednostki mają obowiązek ujmowania rezerw w księgach rachunkowych i wykazywania w sprawozdaniu finansowym. Tworząc rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne (RMB), należy wziąć także pod uwagę zasadę istotności.

KSR 7. Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym. Praktyczne wskazówki

Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 dotyczy zmian w polityce rachunkowości.


Słowa kluczowe:
czwartki z KSRKSRksr 8

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.