problemy podatkowe

61

Zakupy samochodów używanych w innych państwach członkowskich a opodatkowanie dostawy tych samochodów z zastosowaniem procedury marży

Proszę o analizę odnośnie wykazania w plikach JPK zakupu (WNT czy zakup marża) oraz opodatkowania sprzedaży samochodu z takiego zakupu. Konkretnie wskazanie po 1 jak prawidłowo wykazać do JPK_V7 zakup samochodu oraz czy taki towar spełnia wymogi do sprzedaży na Fakturę VAT Marża.

Opis sytuacji:

Od stycznia będziemy przejmować nowego klienta - jest to działalność polegająca za zakupie i późniejszej sprzedaży samochodów nowych oraz używanych. Z początku firma zakupywała samochodu używane na aukcjach lub od osób fizycznych a następnie przygotowywała je do sprzedaży, naprawiała jeśli samochód tego wymagał i sprzedawała na fakturę z pełnym podatkiem VAT lub korzystając z procedury vat marża na samochody używane. Sprzedaż na marży odbywała się dla samochodów zakupionych od innych firm (głównie za granicą lecz kupionych w procedurze marży) oraz zakupionych od osób fizycznych, natomiast aktualnie oraz w przyszłości zakres świadczonych usług i sprzedaży w firmie uległ zmianie w ten sposób że samochody są zakupywane w większości na aukcjach internetowych w dużej mierze od firmy zagranicznych., a następnie sprzedawane w kraju firmom lub os fizycznym bez działalności (bez napraw). Sprowadzenie samochodu odbywa sie przez firmy pośredniczące w transporcie, co udokumentowane jest fakturą za usługi transportowe.

Nasze wątpliwości budzi zakup z Belgii oraz Włoch - faktury zakupowe nie maja naliczonego podatku VAT tj. widnieją kwoty brutto lub podana jest stawka VAT 0%. Podane są na nich przepisy powołujące się na dyrektywę.

1) Faktura z Włoch posiada zapis "Transakcja trójstronna zwolniona z podatku VAT. Odwrotne Obciążenie. Artykuły 141 i 197 dyrektywy VAT 2006/112/WE. Dotyczy to towarów używanych." Zakup wykazany w stawce 0%

2) Faktury z Belgii w zależności od aukcji posiadają następujące zapisy (wykazane na fakturze zakupu w stawce 0%)

a) "Transakcja zwolniona z podatku VAT zgodnie z art 39bis, 1o belgijskich przepisów dotyczących podatku VAT dla dostaw wewnątrzunijnych. (2006/112/WE, art 138) Dotyczy to towarów używanych.

Transakcja zwolniona z podatku VAT zgodnie z art 39bis, 1o belgijskich przepisów VAT dla dostaw wewnątrzunijnych. (2006/112/WE, art 138). Dotyczy to towarów używanych."

b) "transakcja trójstronna zwolniona z podatku VAT. Odwrotne obciążenie, Artykuły 141 i 197 dyrektywy VAT 2006/112/WE. Dotyczy to towarów używanych"

Pytania:

Czy będzie to transakcja trójstronna WNT, czy zakup na VAT Marża?

Czy tak zakupiony samochód można sprzedać w procedurze marży dla towarów używanych?

Jak prawidłowo wykazać zakup w plikach JPK_V7 ?

57

Wycofanie „firmowego” gruntu na cele prywatne Proszę o rozliczenie x3

Chciałabym zapytać w jaki sposób najbardziej optymalne podatkowo można by było dokonać wycofanie ze środków trwałych firmy gruntu zakupionego w 2008 r., od którego odliczono podatek VAT w momencie zakupu. Jest to grunt niezabudowany, natomiast ze zgłoszonym planem zagospodarowania przestrzennego, a więc grunt nierolny. Wartość wpisana w ewidencję środków trwałych na dzień zakupu wynosiła netto 291.225 zł.

Czytałam, że wycofanie nie spowoduje korekty podatku VAT naliczonego w momencie zakupu ponieważ od transakcji kupna minęło już ponad 10 lat, natomiast mamy obawy odnośnie wycofania tego gruntu w kwestiach podatkowych tzn.:

  1. czy przekazanie w darowiźnie spowoduje podatek należny od tej transakcji wg wartości gruntu lub wg wartości rynkowej?

  2. czy dokonując wycofania w formie oświadczenia lub darowizny całość wartości gruntu będzie przychodem podatkowym?

  3. jak postąpić przy podstawie do składki zdrowotnej tzn. czy można przychód na cele składki zdrowotnej pomniejszyć o niezamortyzowaną wartość gruntu (z uwagi na fakt, iż grunty nie podlegają amortyzacji wówczas niezamortyzowana część stanowiłaby wartość porównywalną z aktualną wartością gruntu wg cen rynkowych albo nawet mniejszą od ceny rynkowej tego gruntu).

Czy jeśli dokonamy darowizny gruntu najbliższej rodzinie (konkretnie właściciel gruntu chciałby go przepisać dzieciom) to osoby obdarowane mogą sprzedać po upływie 6 miesięcy od otrzymania darowizny ten grunt lub jego część bez podatku z tej transakcji?

55

Koszty użytkowania na potrzeby prowadzonej działalności części pomieszczenia znajdującego się w budynku należącym do osoby obcej Proszę o rozliczenie x2

Chciałam prosić o konsultację/analizę odnośnie możliwości i konsekwencji wprowadzenia w koszty firmy budynku gospodarczego z przeznaczeniem na hotel dla psów.

Firma prowadząca do tej pory salon psiej urody oraz szkolenia groomerskie i spotkania specjalistyczne z terapii dla psów, spacerów równoległych itp. rozszerza działalność o hotel dla zwierząt - głównie psów.

Hotel znajdować się będzie w budynku gospodarczym na terenie działki (dom + budynek gospodarczy i ogród) w domu na tym terenie zamieszkuje właściciel firmy, natomiast dom i działka nie są własnością właściciela działalności, a osoby formalnie obcej (rodzice partnera właścicielki działalności). Budynek gospodarczy nie jest zgłoszony na ten moment jako miejsce prowadzenia działalności w CEiDG ani zgłoszony pod działalność w Urzędzie Miasta, natomiast docelowo chcielibyśmy wprowadzić go w koszty firmy i odliczać część czynszu, mediów i innych opłat związanych z tą nieruchomością. Pomieszczenie to ma około 70 m 2 , natomiast na cele działalności potrzebne jest jedynie 5 m 2 na hotel dla psów.

Czy na cele wprowadzenia części wydatków za budynek w koszty wystarczy wypisanie oświadczenia z określeniem użytku mieszanego i przeznaczenie 5 z 70 m 2 pod działalność? Wówczas odliczalibyśmy w koszty firmy około 7% z faktur za media oraz część opłaty za podatek od nieruchomości? Czy też konieczne będzie zgłoszenie użytkowania tych 5 m 2 pod użytek firmowy do miasta i wydzielenie kosztów poprzez oddzielne liczniki etc.?